تاثیر بسزای ویروس کرونا در آموزش های الکترونیک و کلاس های مجازی

By شهریور ۳۱, ۱۳۹۹ یادداشت های شخصی
تاثیر بسزای ویروس کرونا در آموزش های الکترونیک و کلاس های مجازی

دکتر مرتضی یادگاری استاد دانشگاه تهران و از اساتید برتر حوزه IT در یادداشتی به نقش تاثیرگذار ویروس کرونا در آموزش های الکترونیک و کلاس های مجازی پرداخته است.

به گزارش پایگاه خبری صدای تجارت، بیماری کووید ۱۹ یک اتفاق عجیب در زندگی بشر پیشرفته ی امروزی است. تاثیراتی که کرونا ویروس بر زندگی اجتماعی و سبک زندگی انسان ها گذاشته است بهیچ وجه قابل پیش بینی و حتی قابل تصور نبود. حال آنکه آیندگان نیز وقوع این اوضاع را در عصر تکنولوژی و پیشرفت علم ، به سختی باور خواهند کرد.

در کنار تمامی تأثرات و تألمات تأسف باری که کرونا برای بشر به همراه داشت، چون نیک بنگریم از نقطه نظر حوزه ی فناوری اطلاعات از ابتدای شیوع کرونا، پیشرفت های خوبی حاصل شده است که در این میان به نظر می رسد آموزش الکترونیک و برگزاری کلاس های مجازی آکادمیک ، پرچمدار این تحولات مثبت هستند.

ناگفته پیداست که در برخی دروس با توجه به محتوای درس، می توان بطور کامل از آموزش الکترونیکی بهره برداری کرد اما باید توجه داشت که آموزش الکترونیکی نباید بعنوان یک جایگزین بی چون وچرا برای آموزش حضوری مطرح شود ، بلکه عامل بزرگی در بهینه سازی آموزش سنتی خواهد بود که صرف هزینه های کمتر، تسریع در آموزش ، تسهیل در ارتباط استاد و شاگرد و ذخیره زمان و پول را به همراه خواهد آورد!

من به عنوان فردی که سالهاست در دانشگاه ها و مقاطع مختلف، سابقه ی تدریس دارم، با توجه به انرژی و وقتی که طی این چند ماه گذشته در راستای برگزاری کلاس های مجازی و آنلاین توسط خودم و سایر اساتید صرف شد و از نزدیک شاهد تلاش شبانه روزی کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات دانشگاه ها بوده ام، به جرات می توانم ادعا کنم که اگر این اجبار و البته همت عزیزان همکار نبود، پیشرفتی که ظرف ۵ ماه گذشته اتفاق افتاده در شرایط عادی حداقل ۵ سال به طول می انجامید. گرچه همچنان مشکلاتی از قبیل پهنای باند و زیرساخت ها مطرح است اما به مراتب کمتر و قابل تحمل تر شده و امیدوارم در آینده ی نزدیک تمامی دغدغه و مشکلات دانشجویان عزیز مرتفع گردد.

بسیاری از دانشجویان در اوایل برگزاری کلاسهای مجازی به دلیل آشنا نبودن با فضای این نوع آموزش و همچنین پایین بودن سرعت اینترنت، رغبتی به حضور در این کلاسها نداشتند، ولی به مرور زمان با بهبود شرایط و افزایش ظرفیت پهنای باند اینترنت، بسیاری از این مخالفت های طبیعی ، رنگ و بوی رضایت گرفته است.

امیدوارم مدیران محترم در آموزش عالی با تجربه ای که طی این ترم بدست آمد، بتوانند به بهترین وجه از این قابلیت در ترم های آینده استفاده نمایند، استفاده ای که برای دانشجو، استاد و سیستم آموزشی به معنای واقعی کلمه برد-برد است، سیستم چندسربرد!

Leave a Reply